Cornwall Youth Brass Band

Band Brest an Yowynkneth Kernow

CYBB - The Cornish Charity That Helps Young Brass Band Musicians Take Their Playing to New Heights

Band members benefit every year from two four-day residential courses. These are directed by leading conductors from the brass band world, and outstanding levels of performance are achieved in the Gala Concerts that provide the climax to every course.


Donate


Legacy

Please help us to help produce the musicians of tomorrow.
We now have to raise over 20,000 a year to fund this work. 100% of every 1 you donate will help our young musicians.

All our Trustees and local tutors give their time without charge.

The Band - Christmas 2015

Cornets

Principal Cornet -James Hammett (St Dennis)

Matthew Brown (Camborne Town)
Grace Denford (Bodmin)
Harrison Farbrace (Camborne Youth)
Chloe George (Indian Queens)
Daniel Hall (Tongwynlais)
Emily Howard (St Austell)
Rebecca Kerkin (St Newlyn East)
Lucy Moore (Pendennis)
Charlotte Nuta (Bodmin)
Matthew Osborne (Sherborne)

Hannah Plumridge (Cory)
Siana Rouse (Lanner)
Tom Smith (Camborne Brass)
Lia Teague (Bugle)
Grace Thomas (Bugle)
Ben Watson (Camborne Youth)
Rebecca Watson (Camborne Youth)
Oliver Williams (Indian Queens)
Sarah Wilton (Bugle)
Andrew Wingham (Porthleven)

Soprano

Matthew Opie (Camborne Youth)
Elliot Smith (Lanner Brass Academy)

Christie Underwood (Lostwithiel Town)

Flugel Horns

Samantha Baker (St Breward)

Ellie Joy (St Dennis)

Tenor Horns

Catherine Barnet (Bradley Silver)
Cathryn Nuta (Bodmin)

Rebecca Whitford (St Dennis)
Jason Wilton (Bugle)

Baritones

Katie Wenmouth (Mount Charles)

Lowenna Williams (Mount Charles Youth)

Euphoniums

Jenna Congdon (St Austell)
Gregory Graves (Callington Town)

Alina Nuta (Bodmin)
Timothy Wingham (Porthleven)

Trombones

Andrew Hammett (St Dennis)
Jasmin Quick (Bodmin)
Peter Richards (St Keverne)

Morwenna Smith (Lanner)
Megan Thomas (Bugle)

Basses

Thomas Barnet (RNCM Junior Band)
Ethan Bray (Porthleven)
Jacca Congdon (St Austell)
Louise Dingle (Mount Charles Youth)

Rory Gow (St Keverne)
Ryan Huxtable (Truro School)
Matthew Nix (Lanner Brass Academy)
Gavin Rowe (St Austell)

Percussion

Charlie Hodge (Camborne Town)
Tom Plumridge (Mount Charles)
Emily Quick (Bodmin)

Justin Strike (Camborne Town)
Joshua Tellam (Camborne Town)