Cornwall Youth Brass Band

Band Brest an Yowynkneth Kernow

CYBB - The Cornish Charity That Helps Young Brass Band Musicians Take Their Playing to New Heights

Band members benefit every year from two four-day residential courses. These are directed by leading conductors from the brass band world, and outstanding levels of performance are achieved in the Gala Concerts that provide the climax to every course.


Donate


Legacy

Please help us to help produce the musicians of tomorrow.
We now have to raise over 20,000 a year to fund this work. 100% of every 1 you donate will help our young musicians.

All our Trustees and local tutors give their time without charge.

The Band - Cornish Youth Makes Music
25th March 2014

Cornets

Principal Cornet -Adam Scott (Camborne Town)

Kirsty Anderson (Helston)
Matthew Brown (Camborne Town)
Amy Coombe (Launceston)
Adam Delbridge-Smith (St Newlyn East)
Grace Denford (Bodmin)
Megan Dixon (Portishead Town)
James Dowrick (St Dennis)
Chloe George (Indian Queens)
Jacob Griffiths (St Austell Youth)
Daniel Hall (St Austell)
James Hammett (St Dennis)
Tayla Hapgood (LIskeard)
Emily Howard (St Austell)

Sarah Matthews (St Austell)
Lucy Moore (Redruth)
Charlotte Nuta (Bodmin)
Hannah Plumridge (Brixham)
Siana Rouse (Lanner)
Jessica Smith (Launceston)
Thomas Smith (Truro School)
Lia Teague (St Dennis Youth)
Grace Thomas (Bugle)
Victoria Waller (Mount Charles Youth)
Laura Welsh (St Austell Youth)
Sarah Wilton (St Dennis)
Andrew Wingham (Helston)

Sopranos

Sophie Belert (Porthleven)
Edward Myers (St Keverne)
Matthew Opie (Camborne Youth)

Sean Sjoholm (Helston)
Christie Underwood (Lostwithiel Town)

Flugel Horns

Samantha Baker (Launceston)
Ellie Joy (Bugle)
William Lucas (St Austell Youth)

Timothy Vleminkx (Camborne Youth)
Suzanne Yates (Mount Charles)

Tenor Horns

Thomas Howard (St Austell)
Cathryn Nuta (Bodmin)
Megan Peareth (Mount Charles)
Kate Waller (Mount Charles Youth)

Josie Whale (Camborne Youth)
Jason Wilton (St Dennis)
Matthew Wingham (Helston)

Baritones

Alina Nuta (Bodmin)
Katie Wenmouth (Mount Charles)

Lowenna Williams (Lostwithiel Youth)
Timothy Wingham (Helston)

Euphoniums

Jenna Congdon (Bugle)
Gregory Graves (Callington Town)

Joanna Graves (Callington Town)
Holly Whale (Camborne Youth)

Trombones

Bethany Every (Launceston)
Andrew Hammett (St Dennis)

Megan Thomas (Bugle)
Dominic Turner (Camborne Brass)

Basses

Ethan Bray (Porthleven)
Jacca Congdon (Bugle)
Louise Dingle (Launceston)

Rory Gow (St Keverne)
Ryan Huxtable (Camborne Brass)
Matthew Julian (Camborne Town)

Percussion

Martin Dixon (Portishead Town)
Charlie Hodge (Camborne Town)
Tom Plumridge (Brixham)

Justin Strike (Camborne Town)
Joshua Tellam (Lanner)