Cornwall Youth Brass Band

Band Brest an Yowynkneth Kernow

CYBB - The Cornish Charity That Helps Young Brass Band Musicians Take Their Playing to New Heights

Band members benefit every year from two four-day residential courses. These are directed by leading conductors from the brass band world, and outstanding levels of performance are achieved in the Gala Concerts that provide the climax to every course.


Donate


Legacy

Please help us to help produce the musicians of tomorrow.
We now have to raise over 20,000 a year to fund this work. 100% of every 1 you donate will help our young musicians.

All our Trustees and local tutors give their time without charge.

The Band - August 1961

Cornets

Mary Allen (Carharrack & St Day)
Reginald Bennett (Camborne)
Gerald Bowden (St Austell)
Keith Briggs (Truro School)
Desmond Burley (Camborne)
Susan Chaplin (St Agnes)
Anthony Edbrook (Helston)
Derek Hambly (St Dennis)
Anthony Harper (Wadebridge)
Christopher Harris (St Ives)
David Harris (St Agnes)
John Harris (St Agnes)
Geoffrey Keen (Wadebridge)

Philip Kingdom (Wadebridge)
Denzil Lobb (St Agnes)
Brian Minear (Stenalees)
Peter Minear (Stenaless)
John Morris (Falmouth)
Godfrey Nicholas (St Austell)
Monica Orchard (Camborne)
Norma Ould (Falmouth SA)
Monty Ray (Camborne)
Carlo Reski (Stenalees)
Brian Rosevean (Truro School)
David Semmons (Camborne)
Michael Williams (Wadebridge)

Sopranos

Graham Clark (St Breward)
Graham Ralph (Helston)

Roy Wearne (Camborne)

Flugel Horns

Roger Gluyas (St Stythians)
Bernard Goudge (St Dennis)

David Methven (St Breward)
Roger Thomas (Helston)

Tenor Horns

Margaret Baker (St Agnes)
Vivien Hawkey (St Dennis)
Colin Heatley (Helston)
Andre Helleur (Mount Charles)
Jennifer Hornbrook (Wadebridge)

Ruben Long (St Breward)
Tony Mansell (St Agnes)
Fred Marks (Bodmin)
Walter Polglase (Breage)

Baritones

Raymond Bawden (St Stythians)
Graham Dale (Bodmin)
Roderick Facey (Carharrack & St Day)

John Penaluna (Helston)
Tom Rollings (Stenalees)
Malcolm Yelland (St Dennis)

Euphoniums

Anthony Brown (Bodmin)
Peter Harman (Truro School)

Alan Toy (Camborne)
Andrew Trays (Wadebridge)

Trombones

Trevor Harman (Truro School)
Roger Kingdom (Wadebridge)

Tony Ralph (Helston)
Godfrey Richards (St Minver)

Basses

Barry Davis (Camborne)
David Bunney (St Agnes)
Peter George (Wadebridge)

Philip Harris (Wadebridge)
Ian Leck (Truro School)
David Shelly (Bodmin)

Percussion

Paul Hiley (Truro School)