Cornwall Youth Brass Band

Band Brest an Yowynkneth Kernow

CYBB - The Cornish Charity That Helps Young Brass Band Musicians Take Their Playing to New Heights

Band members benefit every year from two four-day residential courses. These are directed by leading conductors from the brass band world, and outstanding levels of performance are achieved in the Gala Concerts that provide the climax to every course.


Donate


Legacy

Please help us to help produce the musicians of tomorrow.
We now have to raise over 20,000 a year to fund this work. 100% of every 1 you donate will help our young musicians.

All our Trustees and local tutors give their time without charge.

The Band 1960

Cornets

Mary Allen (Carharrack & St Day)
Reginald Bennett (Camborne)
Gerald Bowden (St Austell)
Keith Briggs (Truro School)
Desmond Burley (Camborne)
Susan Chaplin (St Agnes)
Anthony Edbrook (Helston)
Derek Hambly (St Dennis)
Anthony Harper (Wadebridge)
Christopher Harris (St Ives)
David Harris (St Agnes)
John Harris (St Agnes)
Geoffrey Keen (Wadebridge)
Philip Kingdom (Wadebridge)
Denzil Lobb (St Agnes)

Brian Minear (Stenalees)
Peter Minear (Stenaless)
John Morris (Falmouth)
Godfrey Nicholas (St Austell)
Robin Nichollas (Truro School)
Monica Orchard (Camborne)
Norma Ould (Falmouth SA)
Graham Ralph (Helston)
Monty Ray (Camborne)
Carlo Reski (Stenalees)
Brian Rosevean (Truro School)
David Semmons (Camborne)
Monty Spenser (Bugle)
Albert Watts (St Minver)
Michael Williams (Wadebridge)

Sopranos

Ralph Graham (Helston)

Roy Wearne (Camborne)

Flugel Horns

Roger Gluyas (St Stythians)
Bernard Goudge (St Dennis)

David Methven (St Breward)
Roger Thomas (Helston)

Tenor Horns

Margaret Baker (St Agnes)
Tony Groves (Falmouth)
Vivien Hawkey (St Dennis)
Colin Heatley (Helston)
Andre Helleur (Mount Charles)
Ruben Long (St Breward)

Tony Mansell (St Agnes)
Fred Marks (Bodmin)
Desmond Moore (St Agnes)
Walter Polglase (Breage)
Keith Roberts (Redruth)

Baritones

Raymond Bawden (St Stythians)
Graham Clarke (St Breward)
Graham Dale (Bodmin)
Roderick Facey (Carharrack & St Day)

John Penaluna (Helston)
Tom Rollings (Stenalees)
Malcolm Yelland (St Dennis)

Euphoniums

Anthony Brown (Bodmin)
Peter Harman (Truro School)

Alan Toy (Camborne)
Andrew Trays (Wadebridge)

Trombones

Trevor Harman (Truro School)
Tony Ralph (Helston)

Godfrey Richards (St Minver)

Basses

David Bunney (St Agnes)
Barry Davis (Helston)
Peter George (Wadebridge)

Philip Harris (Wadebridge)
Philip Hore (St Agnes)
David Shelly (Bodmin)

Percussion

Paul Hiley (Truro School)